A6986H3V3TR
Part number:
A6986H3V3TR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK 3.3V 2A 16HTSSOP
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
    16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Frequency - Switching
    250kHz ~ 2MHz
  • Supplier Device Package
    16-HTSSOP
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Voltage - Input (Max)
    38V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V