ADP1109AR-12
Part number:
ADP1109AR-12
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BOOST 12V 1.2A 8SOIC
package:
Bulk
inventory 3235
minimum : 235
quantity
unit price
price
235
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Topology
    Boost
  • Number of Outputs
    1
  • Frequency - Switching
    120kHz
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Output Type
    Fixed
  • Function
    Step-Up
  • Voltage - Input (Min)
    2V
  • Voltage - Input (Max)
    9V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.2A (Switch)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V