FAN48623UC32JX
Part number:
FAN48623UC32JX
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BOOST PROG 2.5A 16WLCSP
package:
Bulk
inventory 13597
minimum : 304
quantity
unit price
price
304
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    16-UFBGA, WLCSP
  • Topology
    Boost
  • Number of Outputs
    1
  • Frequency - Switching
    2.5MHz
  • Supplier Device Package
    16-WLCSP (1.78x1.78)
  • Output Type
    Programmable
  • Function
    Step-Up
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.2V
  • Voltage - Output (Max)
    3.4V