FAN5307S18X
Part number:
FAN5307S18X
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 1.8V 300MA SOT23-5
package:
Bulk
inventory 253112
minimum : 300
quantity
unit price
price
300
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V