ILC6380BP-50
Part number:
ILC6380BP-50
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BOOST 5V 100MA SOT89-3
package:
Bulk
inventory 4900
minimum : 270
quantity
unit price
price
270
  • Operating Temperature
    -30°C ~ 80°C (TA)
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Topology
    Boost
  • Number of Outputs
    1
  • Frequency - Switching
    50kHz, 100kHz, 180kHz
  • Supplier Device Package
    SOT-89-3
  • Output Type
    Fixed
  • Function
    Step-Up
  • Voltage - Input (Min)
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V