L6983N50QTR
Part number:
L6983N50QTR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK 5V 3A 16QFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1710
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Frequency - Switching
    200kHz ~ 2.2MHz
  • Supplier Device Package
    16-QFN (3x3)
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Voltage - Input (Max)
    38V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V