LM2595S-12-TI
Part number:
LM2595S-12-TI
describe:
IC REG BUCK 12V 1A DDPAK
package:
Bulk
inventory 14290
minimum : 76
price
76
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Supplier Device Package
    DDPAK/TO-263-5
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V