LM2670LD-3.3
Part number:
LM2670LD-3.3
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK 3.3V 3A 14VSON
package:
Bulk
inventory 5518
minimum : 182
quantity
unit price
price
182
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    14-VDFN Exposed Pad
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Supplier Device Package
    14-VSON (6x5)
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V