LM2671LD-12/NOPB
Part number:
LM2671LD-12/NOPB
describe:
IC REG BUCK 12V 500MA 16WSON
package:
Bulk
inventory 2600
minimum : 256
price
256
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    16-WFDFN Exposed Pad
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Supplier Device Package
    16-WSON (5x5)
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V