LM2673S-3.3
Part number:
LM2673S-3.3
describe:
IC REG BUCK 3.3V 3A DDPAK
package:
Bulk
inventory 4161
minimum : 68
price
68
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Supplier Device Package
    DDPAK/TO-263-7
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V