LM2675N-12/NOPB
Part number:
LM2675N-12/NOPB
describe:
IC REG BUCK 12V 1A 8PDIP
package:
Bulk
inventory 1967
minimum : 91
price
91
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Supplier Device Package
    8-PDIP
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V