LM2852YMXAX-1.8
Part number:
LM2852YMXAX-1.8
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK 1.8V 2A 14HTSSOP
package:
Bulk
inventory 3466
minimum : 228
quantity
unit price
price
228
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Supplier Device Package
    14-HTSSOP
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V