LM2853MHX-2.5/NOPB
Part number:
LM2853MHX-2.5/NOPB
describe:
IC REG BUCK 2.5V 3A 14HTSSOP
package:
Bulk
inventory 6611
minimum : 124
price
124
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Frequency - Switching
    550kHz
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V