LMR36006AQRNXTQ1
Part number:
LMR36006AQRNXTQ1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK ADJ 600MA 12VQFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2043
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
    12-PowerVFQFN
  • Frequency - Switching
    400kHz
  • Supplier Device Package
    12-VQFN-HR (3x2)
  • Output Type
    Adjustable
  • Function
    Step-Down
  • Voltage - Input (Min)
    4.2V
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Voltage - Output (Max)
    60V