LTC1265CS-3.3#PBF
Part number:
LTC1265CS-3.3#PBF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK BOOST 3.3V 1.2A 14SO
package:
Bulk
inventory 1655
minimum : 47
quantity
unit price
price
47
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Topology
    Buck, Buck-Boost, SEPIC
  • Number of Outputs
    1
  • Frequency - Switching
    Up to 700kHz
  • Supplier Device Package
    14-SO
  • Output Type
    Fixed
  • Function
    Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Voltage - Input (Max)
    13V
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    1.2A (Switch)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V