MAX1921EUT15+
Part number:
MAX1921EUT15+
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 1.5V 400MA SOT6
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Frequency - Switching
    Up to 1.2MHz
  • Supplier Device Package
    SOT-23-6
  • Voltage - Input (Min)
    2V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    400mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V