MAX8640YELT12+T
Part number:
MAX8640YELT12+T
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 1.2V 500MA 6UDFN
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 2500
quantity
unit price
price
2500
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    6-WFDFN
  • Frequency - Switching
    1.8MHz
  • Supplier Device Package
    6-µDFN (1.5x1)
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V