MAX8640YELT15+
Part number:
MAX8640YELT15+
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 1.5V 500MA 6UDFN
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V