MAX8640YELT16+
Part number:
MAX8640YELT16+
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 1.6V 500MA 6UDFN
package:
Bulk
inventory 6257
minimum : 82
quantity
unit price
price
82
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.6V