MIC2179-3.3YSM
Part number:
MIC2179-3.3YSM
describe:
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 20SSOP
package:
Bulk
inventory 4616
minimum : 48
price
48
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
  • Frequency - Switching
    200kHz
  • Supplier Device Package
    20-SSOP
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Voltage - Input (Max)
    16.5V
  • Current - Output
    1.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V