MIC4575-3.3WT
Part number:
MIC4575-3.3WT
describe:
IC REG BCK BST 3.3V 1.7A TO220-5
package:
Bulk
inventory 3262
minimum : 141
price
141
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Topology
    Buck, Buck-Boost
  • Number of Outputs
    1
  • Frequency - Switching
    200kHz
  • Supplier Device Package
    TO-220-5
  • Output Type
    Fixed
  • Function
    Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Current - Output
    1.7A (Switch)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V