MPQ2177GQHE-12-AEC1-Z
Part number:
MPQ2177GQHE-12-AEC1-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 1.2V 1A 8QFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4975
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
    8-VFDFN
  • Frequency - Switching
    2.4MHz
  • Supplier Device Package
    8-QFN (2x1.5)
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V