MPQ4316GRE-33-AEC1-Z
Part number:
MPQ4316GRE-33-AEC1-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 3.3V 6A 20QFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 6576
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
    20-PowerVFQFN
  • Frequency - Switching
    350kHz ~ 1MHz
  • Supplier Device Package
    20-QFN (4x4)
  • Voltage - Input (Min)
    3.3V
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    6A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V