MPQ9840GLE-33-AEC1-Z
Part number:
MPQ9840GLE-33-AEC1-Z
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16QFN
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4993
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    16-VQFN
  • Frequency - Switching
    350kHz ~ 2.5MHz
  • Supplier Device Package
    16-QFN (3x4)
  • Voltage - Input (Min)
    3.3V
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V