NCV890430MW33TXG
Part number:
NCV890430MW33TXG
describe:
IC REG BUCK 3.3V 600MA 8DFN
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Supplier Device Package
    8-DFN (3x3)
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Voltage - Input (Max)
    37V
  • Current - Output
    600mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V