XC9141D22C0R-G
Part number:
XC9141D22C0R-G
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG BOOST 2.2V 500MA 6WLP
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 3000
quantity
unit price
price
3000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    6-XFBGA, WLBGA
  • Topology
    Boost
  • Number of Outputs
    1
  • Frequency - Switching
    1.2MHz
  • Supplier Device Package
    WLP-6-01
  • Output Type
    Fixed
  • Function
    Step-Up
  • Voltage - Input (Min)
    0.65V
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.2V